bustenicupasatelor4232Fotbal / La Bușteni, pe stadionul ”Caraimanul”, s-a desfășurat turneul regional al Cupei Satelor - ediția 2019, competiție organizată de FRF, pentru echipele de copii U13 (născuți 2006 și mai mici), din mediul rural. Județul Dâmbovița a fost reprezentat de echipa comunei Bucșani (antrenor Mrius Zidăroiu) - care a câștigat faza județeană.

La faza regională de la Bușteni, desfășurată pe stadionul ”Caraimanul”, au participat campioanele județelor Prahova - Teișani, Dâmbovița - Bucșani, Teleorman - Vârtoape și Argeș - Călinești. S-a jucat sistem ”fiecare cu fiecare”, după următorul program:

4.Teișani (PH) 3 0 0 3 2-11 0p

Echipa lui Marius Zidăroiu, singura cu două fete integraliste - una portar și alta fundaș, a luptat până în ultimul minut pentru calificare, dar n-a reușit decât locul secund. Cel mai bun jucător al turneului de la Bușteni a fost desemnat Ionuț Rareș Mihai, care a fost selecționat pentru trialul din 21-26 aprilie, de la Centrul Național de Fotbal, în vederea formării lotului național U13.

Pentru turneul final al Cupei Satelor U13, ediția 2019, care va avea loc între 9-12 mai, s-au calificat până acum echipele din Dumbrăvița (Timiș), Cumpăna (Constanța), Vârtoape (Teleorman), Ruginoasa (Iași), Rudeni (Ilfov) și Turburea (Dolj), urmând să li se alăture câștigătoarele zonelor regionale Bistrița Năsăud și Mureș. Câștigătoarea Cupei Satelor va însloți echipa națională a României, la meciul cu Norvegia (7 iunie - Oslo), din preliminariile lui Euro 2020, iar ocupantele locurilor 2 și 3 vor beneficia de un program VIP la meciul cu Spania (5 septembrie, București), din aceeași competiție!

Foto (frf.ro): Cele patru echipe ale zonei de la Bușteni

Dă-ne LIKE, aici - https://www.facebook.com/DBPNT/ sau înscrie-te în grupul dambovitapenet - https://www.facebook.com/groups/566562406689042/ , pentru a fi la curent cu știrile care te interesează.