ripensia timisoara promovareChindia pleacă de la Timișoara cu toate cele trei puncte și păstrează locul secund, la... trei pași în fața locului 3! Liviu MIhai și Leca, pe lista marcatorilor! Statistica meciului spune totul despre evoluția fotbaliștilor noștri! Mult succes, Chindia Târgoviște!

Ripensia Timișoara - Chindia Târgoviște 0-2 (0-1). Stadion ”Ciarda Roșie”, Timișoara. Au marcat: L.Mihai (min.12), Leca (71). Șuturi la poartă 5-7 (2-6), din care pe spațiul porții 1-4 (1-2). Cornere 6-4 (4-1). Pase 118-109 (57-51), din care reușite 78-79 (35-42). Posesie 47% - 53% (50% - 50%). Cartonașe galbene 2-2 (0-1)
Au arbitrat: Mircea Ardelean (Arad) - Ionuţ Marius Bobe (Videle) şi Doru Zamfir (Slatina). Rezervă: Tudor Florin Jurca (Arad). Observatori FRF: Marian Salomir (Cluj-Napoca) şi Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin). Cartonașe galbene: Zaluschi (min.70), Țînc (83) - Dudea (min.28), Leca (60)

Viorel Moldovan a început meciul de la Timișoara, cu un ”11” inedit - fără Cherchez, Neguț (rezerve) și Daniel Florea - ultimul suspendat! După doar zece minute de acomodare, Chindia deschide scorul: Liviu Mihai execută o lovitură liberă de la 18-20 de metri, Străuț deviază cu capul și balonul șterge rădăcina barei și cade în plasa porții lui Moldovan (0-1, minutul 12). Jocul pare să fie la discreția târgoviștenilor, după primul sfert de oră, dar încet, încet bănățenii echilibrează balanța și păstrează posesia (51%-49%, cu cinci minute înainte de pauză). Start bun de repriză pentru Ripensia, care are o primă ocazie prin Drăghici: deviere în adâncime, dar șutul ultimului trece milimetric pe lângă stâlpul porții (min.46)... Chindia se desprinde decisiv: corner executat precis de Șerban și Leca se înalță, trimițând cu capul, în plasă (0-2, min.71)... Se rup norii și plouă torențial!

Ripensia Timișoara: Moldovan - Străuţ (80-Popa), Tînc, Apro, C.Toma (cpt.) - Chera (46-Dumiter), Stoi, Zaluschi, Monea - Drăghici, Mansour (67-A.Stoica). Antrenor: Alexandru Pelici

Chindia Târgoviște: Aioani - C.Dinu (78-Martac), Leca, Şandru, Raţă (57-Neguț) - Novac, Dudea (46-Șerban) - Neicuţescu, L.Mihai (cpt.), Dumitraşcu - V.Alexandru. Antrenor: Viorel Moldovan

Dă-ne LIKE, aici - https://www.facebook.com/DBPNT/ sau înscrie-te în grupul dambovitapenet - https://www.facebook.com/groups/566562406689042/ , pentru a fi la curent cu știrile care te interesează.