0.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (1 vot)

astrachindiaPână la debutul sezonului 2019-2020, în Liga 1, vă vom ține la curent cu tot ce este mai important! Informații din toate taberele, pentru că, nu-i așa, acum ne interesează foarte mult! Chindia Târgoviște este aici, pe prima scenă fotbalistică a țării! Astăzi, informații dinspre 4 cluburi!

Sepsi Sf.Gheorghe a mai făcut încă un transfer - Jacob Adebanjo (NIG, 25 ani, mijlocaș, Vitoria Setubal) a semnat pentru două sezoane cu echipa covăsneană.

CSU Craiova. Corneliu Papură a început meciul cu Qarabag (0-0) - Angerberg Arena, cu următorul ”11”: Pigliacelli – Martic, Acka, Kelic – Bancu (cpt.) – Constantin, Mateiu, Qaka – Bărbuț, Fortes, Mihăilă (Bîrzan, min. 12). În repriza a doua, au jucat: Pigliacelli (Popescu - 60) – Vlădoiu, Hreniuc, 26. Acka (Kelic - min. 70), Borța – Constantin (Mateiu - 75), Șerban, Popescu – Bîrzan (Bărbuț - 78), Roman, Baiaram.

FCSB. În meciul cu St.Roșu Brașov (4-0) au marcat: Fl.Tănase 2, Planic, Dumitru. Bogdan Andone a început meciul cu: Bălgrădean - Belu, Bălașa, Planic, Morais - Oaidă, Pintilii, Filip - Moruțan, Hora, Tănase. Pe banca de rezerve: Ducan - Ardelean, A. Arnold, R. Ion, I. Cristea, O. Popescu, I. Stoica, M. Roman, Horșia, Niță, Perianu.

Academica Clinceni a deschis scorul (min.23), în amicalul cu Akademija Pandev, prin Bogdan Barbu care a transformat o lovitură de pedeapsă, în urma unui fault asupra lui Buziuc. Macedonenii au egalat în minutul 55 prin Misov. Următorul meci pentru Academica Clinceni - vineri, 28 iunie, cu FK Sabail (AZE).

FC Botoșani. Moldovenii l-au transferat pe atacantul Reagy Ofosu (dublă cetățenie GER/GHA, 27 ani, ultima oară la Haladas, HUN). Ofosu a mai jucat la Spartak Trnava (SVK), NK Istra (CRO), NEC Nijmegen (HOL) şi Grödig (AUT). În primul amical din Austria, 4-0 cu Schwaz (locul 7 în Regionalliga Vest, AUT), Marius Croitoru a început cu: Kraus- Hăruț, Dumitraș, Chindriș, Țigănașu – Mario, Leonel, Penescu – Cîmpanu, Bîrnoi, Piftor. Repriza a doua: Brînză – Patache, Pițian, Moescu, Holzman – Bautista, Diakite, Florescu – Melinte, Andronic, Ashkovski. Au marcat: Florescu (min.64), Andronic (72, 90), Ashkovski (75).

Gaz Metan Mediaș. Edward Iordănescu început meciul cu Algeciras (scor 3-0; au marcat Sanoh 2 și Buș), în următoarea formulă: Batista – Creţu, Larie, Constantin, Cikarski – Roşu, Plească – Sanoh, Fernandes, Chamed – Sergiu Buş. În partea a doua, medieșenii au rulat tot lotul avut la dispoziție.

Dinamo București a debutat cu o victorie în Spania: 2-0 cu Linfield - prin golurile marcate de Montini (min.16) și D.Popa (75). Eugen Neagoe a început cu: Straton - Corbu, Bejan, D. Ciobotariu, Sin - I. Filip, Răuță - Sorescu, Nistor, Moldoveanu - Montini. În repriza a doua au jucat: Straton - Sorescu, Klimavicius, Bejan, Sin - A. Lazăr, N'Diaye, Nistor, Moldoveanu - Popa, Montini. / Dinamo București a anunțat oficial, alte două transferuri: Gabriel Moura (BRA, 31 ani, fundaș, Sepsi Sf.Gheorghe) și Slavko Perovic (SRB, 30 ani, atacant, Istanbulspor).

CFR Cluj a obținut a doua victorie în cantonamentul din Austria: 2-1 cu Osijek (Djokovic 17, Costache 59 - Jugovic 29). Dan Petrescu a trimis în teren următorul ”11”: Vîtcă - Susic, Vinicius, A.Mureșan, Camora - Costache, Djokovic, Hoban, Luis Aurelio - Deac, Omrani. În repriza secundă au evoluat: Fernandez - Peteleu, Burcă, Boli, A.Radu - Itu, Culio, Bordeianu, Mailat - Omrani (85 Țucudean), Ad.Păun.

Astra Giurgiu. Denis Alibec pleacă la Gaziantep - echipă pregătită de Marius Șumudică. La echipa lui Dan Alexa a venit, sub formă de împrumut, Gabriel Simion (FCSB, 21 ani, mijlocaș).

Poli Iași n-a putut juca mai mult de... 11 minute cu Neftci Baku, vicecampioana Azerbaidjanului, din cauza ceței, extrem de deasă, astfel că meciul s-a întrerupt. Mihai Teja începuse meciul cu: Rusu - Gallego, Frăsinescu, Chelaru, Panţîru - Rus, Loshaj - Carlone - F. Cristea, Moldovan, Danale. Rezerve: Cobrea - Teixeira, I. Rusu, Pipoş şi Zaharia.