corvinulchindia2023oct5Dambovitapenet, Liga 2 / Astăzi, în Liga a 2-a s-au disputat două jocuri, printre care și cel al Chindiei, în deplasare, la Hunedoara! Asistăm la o Liga a 2- a în care opt echipe nu au drept de promovare! Din păcate, aceeeași meteahnă a Chindiei! Gol și apoi ... apărare! Care... apărare a clacat, motiv pentru care Chindia nu izbutește victoria, atât de necesară! Asta pentru că etapele se scurg și distanța față de play-off rămâne mare! Mai mult, echipa noastră este învinsă și situația devine gravă, spre foarte gravă!

Corvinul Hunedoara - Chindia Târgoviște 2-1 (0-1)

Chindia începe bine jocul, cu linia defensivă sus! Primul sfert de oră nu aduce ocazii notabile și totuși, un minut mai târziu, Prejmerean prinde o torpilă, undeva la 20-25 de metri și trimite mingea în poartă, fără nicio șansă pentru Lefter, portarul gazdelor. Cele mai mari ocazii ale Corvinului, în prima repriză, au venit în minutele 28 și 41. După gol, Chindia s-a mulțumit să se apere, nemaiavând nicio ocazie notabilă, până la pauză!

Repriza secundă începe într-un ritm mai alert, dar, din păcate, cu cei de la Corvinul Hunedoara la cârma jocului. În minutul 55, Lupu are o ocazie uriașă de a marca. Șapte minute mai târziu, același Lupu restabilește egalitatea. Și tot el a fost cel care ar fi putut să o aducă în avantaj pe Corvinul. Chindia a avut o evoluție mult mai ștearsă în repriza secundă. Și într-un final s-a văzut, atunci când Coman, din șase metri, punctează decisiv, pentru 2-1, în chiar minutul 90.

Chindia pierde de două ori în fața Corvinului, în mai puțin de o lună... Rușinos! Mai ales că vorbin despre o echipă promovată din Liga a 3-a!

Formațiile de început
Corvinul: Lefter – Velisar, Lică, Ant. Manolache, Al. Neacșa (cpt.) – Hrezdac, Antonov – Lupu, Bradu, T. Mitran – M. Coman /  Rezerve: D. Roman – D. Pop, Seb. Ion, Lupușor, Pocioian, M. Chindriș, Ad. Nicolae, Predică, Hergheligiu / Antrenor: Florin Maxim

Chindia: Railean – Gîț, Fl. Plămadă, Marc, Anișorac – Prejmerean (cpt.), Matiș – Andr. Șerban, Boțogan, Golofca – Rob. Moldoveanu / Rezerve: Ius. Popescu – I. Albu, Bogaciuc, Oct. Ursu, Rz. Tache, Fedele, Alb. Călin, Max. Cojocaru, Ad. Ioniță / Antrenor: Vasile Miriuță

Ceahlăul P.Neamț - CSC Șelimbăr 0-0
CSC Dumbrăvița - CSM Alexandria 2-0
AFK M.Ciuc - Unirea Dej 1-0
Progresul Spartac - Metaloglobus 0-1
CSM Reșița - CS Tunari 1-1
Unirea Slobozia - Steaua 1-0