gabiparaschivcolibasi34Fără Gabi Paraschiv, Vasile Petre sau Marius Guţă, liderul este o echipă „obişnuită”! Răzvadul a fost la un pas de surpriză, dar greşeala - chiar şi din... orgoliu, se plăteşte! * După „dubla” lui Paraschiv, Guţă a... „tras cortina”, iar gazdele s-au jucat cu ocaziile!

Meci cu mult peste nivelul Ligii a 5-a! Goluri - unul mai frumos decât altul, răsturnări de situaţie, ratări... cât roata carului, dar şi cât... cuprinde, fair play, aplauze din tribune - indiferent de „autor”, în concluzie un spectacol la scenă deschisă, în faţa unui public iubitor de fotbal! * Sincer vorbind, nu mă aşteptam la un astfel de spectacol fotbalistic, dar cele două echipe - scăpate de grijile clasamentului, le-au oferit celor prezenţi un meci de neuitat! Gazdele „lovesc” primele şi Cuţa deschide „balul” pentru gazde, după doar... 13 minute de joc! „Pară” iese la rampă, driblează cam tot ce îi iese în cale şi după doar două minute restabileşte egalitatea pe tabelă. Ei bine, aici s-a produs ruptura... psihologică pentru gazde. E drept, Nae greşeşte, dar nu capital şi antrenorul face o schimbare - la nervi (!), total neinspirată, după doar 15 minute, aruncând în teren un junior, cumva... lipsit de experienţă şi cu mult trac. Drept dovadă, tehnicianul gazdelor şi-a cam... recunoscut greşeala, tradiv însă, schimbându-l pe Ciufu, după ce Paraschiv şi Guţă i-au „semnat”... trecerea „în rezervă” (min.37 şi 41)! Păcat, poate că altfel meciul ar fi avut o cu totul altă turnură... Oaspeţii par ceva mai inspiraţi, dar amfitrionii se joacă cu ratările - bară, plus două ratări... imposibile, din situaţii de „unu la unu” cu portarul, din „careul mic”! Gazdele reduc din handicap dintr-o lovitură de pedeapsă (min.83), prin... portarul Croitor, dar parcă o remiză ar fi fost ceva mai echitabilă. Oricum, plusul pe tabelă se datoreaza în primul rând experienţei şi omogenităţii liderului, care trebuie să recunoaştem a fost aplaudat la scenă deschisă de cei prezenţi. Nu putem decât să încheiem adresând felicitări ambelor echipe, publicului spectator şi nu în ultimul rând gazdelor pentru spiritul de fair play! Scor final, 2-3.

Viitorul Răzvad: Croitor - Cercelea, B.Petre (c), Cuţa, V.Marcu, Nae (15 - Ciufu, 48 - Milescu), I.Marcu, Barbu, Pandele (83 - Miu), Iacobescu, Bucuroiu. Antrenor: C.Mihăescu

Unirea Colibaşi: Ştefănoiu - Nicoară (Stoica), G.Radu (46 - M.Petre), Rădulescu, I.Manea, Gb.Radu, M.Guţă (69 - Iordache), Andrei, Ionescu (61 - C.Radu), G.Paraschiv, Simion. Antrenor: V.Petre

Au arbitrat: Răzvan Dobre (Teiş) - Vlad Zanfir (Teiş) şi Cătălin Ţuţuianu (Târgovişte).

Dacă ţi-a plăcut ştirea noastră şi crezi că ar putea prezenta interes şi pentru alte persoane, am aprecia dacă ai distribui acest articol.