fazaminifotbalsuperliga1Am fost prezent la prima etapă a Superligii Bergembier - la minifotbal şi sincer vă spun că n-am regretat, pentru că „actorii” ne-au oferit o adevărată seară de spectatcol la scenă deschisă!

Balul a fost deschis de TIV All Stras şi Micro 2, un meci în care „oaspeţii” aveau un oarece avantaj, graţie omogenităţii şi experienţei competiţionale. Micro 2 a început bine şi datorită faptul că All Stars a jucat improvizat, cu doar un singur fundaş şi acela... ieşind de multe ori, necontrolat, în câmp. Ei bine, după postarea a doi apărători, „gazdele au preluat frâiele în teren şi controlul asupra... tabelei de marcaj. Totul a culminat cu supergolul lui Diţă - care greu va putea fi... copiat, înscris dintr-un unghi imposibil parcă, direct la vinclu! „Set” la 3 pentru All Stars, care se anunţă una dintre candidatele la podium...

A urmat un meci în care „diavolii roşii” au cam fost puşi la colţ, cum de altfel arată şi scorul final: Red Devilis vs Hooligans 3-7, după un galop de sănătate al „oaspeţilor” chiar pe arena proprie. O echipă ambiţioasă, tehnică şi care cu siguranţă va pune destule probleme „granzilor”...

Meciul vedetă al serii, Divertis vs Young Boys a umplut arena până la refuz, astfel că până şi loturile celor două echipe abia mai aveau loc pe băncile de rezervă. A fost un superspectacol, un meci care i-a încântat pe toţi cei prezenţi! „Gazdele” au început mai... divers, „oaspeţii” jucând mai mult la aşteptare. Nu ştim dacă a fost un scenariu pus la punct din vreme, dar cu certitudine miza jocului a fost resimţită altfel decât ne aşteptam în tabăra Divertisului. Puteau deschide scorul, începuseră mai bine, dar tensiunea nervoasă în continuă creştere, a fost un al doilea adversar. Aici au greşit primii, iar cei de la Young Boys au profitat de nervozitatea, uneori excesivă din tabăra adversă, chiar dacă până la pauză, tabela de marcaj „îngheţase... albă”, în ciuda atmosferei din arenă... După pauză, pas cu pas, la propriu şi la figurat, Young Boys s-a desprins în joc şi pe tabelă. După 5 minute din mitanul doi, Young Boys avea deja 4 greşeli tehnice, dar au ştiut să dozeze tensiunea, scăpând cu faţa curată, în vreme ce Divertis n-a ştiut să profite! A câştigat pe merit Young Boys chiar şi scorul ne scuteşte de orice comentarii asupra rezultatului final, un... 5-0 sec, care lasă doar o amprentă asupra orgoliului primilor, mai ales că n-a fost decât un prim meci. Urmează returul şi... play off-ul, deci suntem departe de a considera titlul în vitrina învingătorilor de aseară. Oricum, ambele echipe, cu destule vedete în lot, au oferit un spectatcol pe cinste, pentru care merită felicitări - învinşi şi învingători!

Ultimul meci al reuniunii, cel dintre FC Brăneşti şi United, s-a jucat cu... sala goală, dar ne-a oferit două surprinze: Brăneştiul a făcut scorul zilei, un 9-3 clar şi a devenit primul lider al noii ediţii de campionat, plus l-a dat şi pe primul golgeter al Superligii - pe Gabriel Coman „Mela”, care a reuşit 4 goluri la debut.

Caravana Superligii Bergenbier abia s-a pus în mişcare, aşa că weekendul viitor sunteţi invitaţi la spectacolul „actului II”!