astrachindia„Vrem stadion”! Grupul de suporteri care a însoţit echipa la Mioveni s-a făcut auzit de o ţară întreagă, însă nu ştim dacă ... ecoul a ajuns la cei care ar trebui!... Altfel, Chindia a bifat o prezenţă obligatorie în Cupa României, printr-o deplasare la Mioveni, de la care nici nu aveam ce aştepta, în afară de o... eliminare onorabilă!

Chindia Târgovişte - CFR Cluj 0-1 (0-1). A marcat: Tambe (min.33). Stadion „Orăşenesc”, Mioveni. Au arbitrat: Adrian Cojocaru (Galaţi) - Sebastian Stoianov (Constanţa) şi Cristian Mărchidan (Brăila).

Ambele echipe au început cu destule „noutăţi” în obişnuitele formule de start: 6 la „gazde” şi 7 la oaspeţi! S-a văzut clar că formaţia târgovişteană nu şi-a propus nici pe departe calificarea! Este drept, nici nu putea emite pretenţii în faţa CFR -ului, mai ales când nu eşti în stare să joci un meci în nocturnă, în... 2018, pe teren propriu, dar emiţi pretenţii de promovare în primul eşalon... Revenind la joc, nu putem decât să notăm faptul că elanul „gazdelor” s-a stins mai repede decât ne aşteptam, dar trebuie să recunoşatem şi faptul că ardelenii au pus serios piciorul pe acceleraţie încă din primele minute... Novac gafează şi-l... deschide perfect pe... Djokovic, dar iese oportun Iustin Popescu şi evită deschiderea scorului. Golul - o chstiune doar de timp, a venit după o şarjă a lui Mutinho, care îl fentează pe Martac la colţul careului mare, centreare la bara a doua şi Tambe se demarcă şi reia cu capul în colţul lung (0-1, minutul 33). Pauza n-a adus nimic nou, în afară de... schimbările de jucători, iar dacă arbitrul ar fi fluierat sfârşitul mai devreme cu un sfert de oră, credem că nimeni nu s-ar fi supărat! Nici măcar suporterii Chindiei care au bătut 90 de kilometri, fiind parcă mai... montaţi la meci decât jucătării târgovişteni...

Chindia Târgovişte: Popescu - Martac, Vătavu (85 - Lungu), Acasandrei, Dumitraşcu - Dudea - Rogoveanu (46 - Cherchez), Novac (cpt), Stoica (58 - L.Mihai) - Florea, Neguţ. Antrenor: V.Moldovan

CFR Cluj: Fernandez - Manea, Lang, Mureşan (cpt), A.Radu - Djokovic, Hoban, Culio (56 - Bordeianu) - Ganea (59 - Mailat), Tambe, T.Mutinho (86 - Ioniţă). Antrenor: A.Conceicao.

Dă-ne LIKE, aici - https://www.facebook.com/DBPNT/ sau înscrie-te în grupul dambovitapenet - https://www.facebook.com/groups/566562406689042/ , pentru a fi la curent cu știrile care te interesează!